Dzienny Dom Pobytu "Zakątek Seniora"

ul. Wyzwolenia 31, 05 - 140 Serock, tel. 22 782 68 43

 

Na zajęciach poświęconych Afryce, seniorzy mieli możliwość posłuchać muzyki m.in. z Senegalu, Burundi, Konga, Gwinei, Algierii i Etiopii. Oprócz utworów, które przebiły się do europejskich stacji radiowych, wybrzmiały rytmy rdzennie etniczne, charakterystyczne dla konkretnych kultur afrykańskich.


Wśród pamiątek z podróży, Pani Instruktorka pokazała malutką część swojej kolekcji lalek. Szczególnie spodobały się lalki w strojach egipskim i marokańskim, oraz prawdziwy rodzynek - barwna szmacianka "Topsy Turvy". Choć ta konkretna, która stała się bohaterką zajęć, pochodzi z Barbadosu, warto nadmienić, że w XX w. typ lalki odwracanej, rozprzestrzenił się w niemal wszystkich krajach, które doświadczyły niewolnictwa, nie tylko stricte afrykańskich.


Seniorzy z zainteresowaniem wysłuchali historii o pochodzeniu tego rodzaju lalek. Poniższy fragment pochodzi z bloga tematycznego prowadzonego przez Panią Instruktorkę:
Idea dwustronnych lalek Topsy-Turvy, sięga początku XIX w. i wpisana jest ściśle w kontekst amerykańskich różnic rasowych. Krótko mówiąc, to postacie z bardzo mroczną historią. Pierwsze powstały na plantacjach. Charakteryzowały się tym, że jedna lalka, stanowiła połączenie białej i czarnej. Istnieje wiele teorii, na temat tego, co mogły symbolizować i jaka była ich rola społeczna. Czy bawiły się nimi małe niewolnice razem z dziećmi ich właścicieli? Prawdopodobnie. Bardzo jestem ciekawa, jak mogły wyglądać fabuły takich zabaw...


Przewrotna opowieść o zamianie ról, czy ich utrwalenie? Chyba nie zachowało się wiele takich relacji, choć niewykluczone, że żyją jeszcze w rodzinach historie przekazane kiedyś przez babcię, czy prababcię.


Po zniesieniu niewolnictwa (grudzień 1865 r.), lalki nadal cieszyły się popularnością i po dziś dzień, inspirują na różne sposoby kolejne pokolenia. W latach 20. XX w., powstał komediowy spektakl sióstr Duncan, pt. "Topsy i Eva". Odgrzewany i uzupełniany repertuar, bawił odbiorców aż do lat '50.


Po mini wykładzie, z egzotyczną muzyką w tle - uczestnicy spotkania wykonali wspólnie plakat techniką "kolażu" z hasłem: "Afryka - kontynent wielu potrzeb".
Powstała też jedna praca indywidualna.

  

 


Dzienny Dom Pobytu „ZAKĄTEK SENIORA" w Serocku jest częścią samorządowej sieci wsparcia dla osób, u których wykryto chorobę Alzheimera lub inne zaburzenia otępienne we wczesnej fazie rozwoju choroby. Organem prowadzącym jest Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.

mazowsze mcps

Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego – Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.


< Wstecz