Dzienny Dom Pobytu "Zakątek Seniora"

ul. Wyzwolenia 31, 05 - 140 Serock, tel. 22 782 68 43

 

DDP Serock TPD ulotka v3 olMazowsze buduje sieć wsparcia dla osób z chorobą Alzheimera – powstanie dla nich 6 dziennych domów pobytu. Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Warszawie brało udział w konkursie dla organizacji pozarządowych, które mają prowadzić takie ośrodki i zostało wybrane do realizacji tego projektu. W Serocku powstanie Dzienny Dom Pobytu dla osób starszych z chorobami otępiennymi, w tym chorobą Alzheimera. Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż jedna z tych placówek będzie funkcjonować u nas w Integracyjnym Centrum Opieki Wychowania Terapii w Serocku.

Wsparcie dla osób w pierwszej fazie chorób otępiennych, w tym ich aktywizacja oraz terapia – to działania, które pilotażowo będzie prowadzić sześć Dziennych Domów Pobytu na Mazowszu. Z placówek skorzystają zarówno chorzy, jak i ich rodziny.

Pozwolimy sobie zacytować fragmenty artykuł, który ukazał się na stronie Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej w dniu 22 lipca 2020 roku.

„Dzienne domy pobytu (DDP) powstają z myślą o osobach starszych, cierpiących z powodu zespołu otępiennego. To miejsca, w których będą mogli liczyć nie tylko na działania aktywizujące, ale też na specjalistyczną pomoc – neuropsychologiczną, logopedyczną i terapeutyczną.(...)

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci stworzy w Serocku przy ul. Wyzwolenia 31 Dzienny Dom Pobytu dla 20 osób powyżej 60 roku życia. Placówka będzie przeznaczona dla osób cierpiących na zespoły otępienne, w tym na chorobę Alzheimera, niewymagających całodobowej opieki i pielęgnacji. Zaplanowany jest transport z miejsca zamieszkania osób, które nie będą miały możliwości innego dowozu. (...)

Uczestnicy będą mieć zapewnione posiłki w zależności od indywidualnych potrzeb – do trzech posiłków dziennie. Wszystkie oparte będą o specjalną dietę w stylu „Mind&Dash” bazującą na tzw. żywności sirtuinowej, czyli powszechnie dostępnych produktach pochodzenia roślinnego, które mają wyjątkowy wpływ na funkcjonowanie umysłu (m.in. świeży lubczyk, maliny, zielona herbata matcha, zielone warzywa liściaste, orzeszki piniowe, orzechy włoskie, gryka, kurkuma, rukola, jarmuż).

Pobyt w ciągu dnia będzie się wiązał zarówno z opieką, w tym pielęgnacyjną, jak i treningami umiejętności samoobsługi – w tym czynności codziennych, również kulinarnych. Uczestnicy będą korzystali z terapii zajęciowej ukierunkowanej na usprawnianie fizyczne i psychiczne, zajęć rekreacyjnych, kulturalnych i edukacyjnych oraz wsparcia psychologicznego.

Zajęcia będą dobierane do potrzeb i możliwości każdego z uczestników. Podopieczni mogą liczyć na trening umiejętności poznawczych – nakierowanych na poprawę pamięci, funkcjonowania wzrokowo-przestrzennego, myślenia, koncentracji, funkcji językowych, czyli tych procesów, które ulegają stopniowemu pogarszaniu się od początku chorób otępiennych. Uczestnicy przeżywający kryzysy życiowe lub trudności adaptacyjne będą mogli korzystać z porad psychologa.

Dodatkową formą terapii będzie terapia tańcem i ruchem – łącząca ruch, taniec i werbalną pracę psychologiczną. Metoda ta opiera się na naturalnej umiejętności i skłonności każdego człowieka do aktywności ruchowej i poruszania się w rytm muzyki, niezależnie od wieku, poziomu sprawności fizycznej i umysłowej. Jest to nie tylko ćwiczenie fizyczne, ale odpowiednio prowadzone odb

Ważnym elementem całego projektu będzie łączenie pokoleń. Z uwagi na bliskie położenie Dziennego Domu Pomocy i Domu Dziecka planowane są zajęcia podopiecznych DDP-u z dziećmi. Osoby starsze dzięki takim relacjom mogą czuć się mniej samotne, a wręcz potrzebne, odzyskiwać radość i energię oraz wspólnie z dziećmi brać udział w zajęciach stymulujących różne formy poznawcze. Dzieci, obcując z osobami starszymi, również mają okazję pracować ze swoimi emocjami, jakie im towarzyszą w oderwaniu od rodziny. To pozwala też przybliżać młodym osobom zjawisko starzenia się i oswajać proces pogarszania się niektórych funkcji życiowych.”

22 lipca 2020 roku, Pani Dyrektor, Pani Marzena Litwinek, brała udział w konferencji podsumowującej ten projekt. Podajemy link, w którym mogą Państwo usłyszeć wypowiedź Pani Dyrektor - Marzeny Litwinek na temat utworzenia Dziennego Domu Pobytu w Serocku.

Posłuchaj wypowiedzi: http://mcps.com.pl/download/22913/

 


Dzienny Dom Pobytu „ZAKĄTEK SENIORA" w Serocku jest częścią samorządowej sieci wsparcia dla osób, u których wykryto chorobę Alzheimera lub inne zaburzenia otępienne we wczesnej fazie rozwoju choroby. Organem prowadzącym jest Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.

mazowsze mcps

Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego – Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.


< Wstecz