Dzienny Dom Pobytu "Zakątek Seniora"

ul. Wyzwolenia 31, 05 - 140 Serock, tel. 22 782 68 43

 

W zeszłym tygodniu, dokładnie 20 września odbyła się Wizyta Studyjna w naszym Dziennym Domu Pobytu dla osób starszych z chorobami otępiennymi, w tym chorobą Alzheimera „Zakątek Seniora” w Serocku.

 



Nasz Dom odwiedzili goście honorowi: Pani Elżbieta Bogucka – Dyrektor Mazowieckiego Centrum Pomocy Społecznej, Pani Izabela Rytel-Szczerbińska Kierownik Wydziału Programów Społecznych MCPS, Pan Cezary Kowalski - opiekun naszych dziennych domów, Delegacja Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Dzieci – Pani Jolanta Szklarska – Sekretarz Generalna TPD oraz Pan Arkadiusz Gawiński – Skarbnik TPD. Swoją obecnością zaszczycili Nas również Prezesi Stowarzyszeń, Fundacji, Dyrektorzy, koordynatorzy oraz pracownicy istniejących już Dziennych Domów Pobytu dla osób starszych z chorobami otępiennymi, w tym chorobą Alzheimera oraz Dyrektorzy pobliskich placówek zajmujących się pomocą społeczną.

Spotkanie rozpoczęło się od zwiedzania zakątków naszej placówki, goście mieli możliwość zobaczyć, jak wygląda nasza placówka na żywo, następnie goście zostali zaproszeni na dalszą część spotkania – przedstawienie.

W związku z powyższą okazją do spotkania na naszej wizycie studyjnej, Uczestnicy Dziennego Domu Pobytu „Zakątek Seniora” wraz z Uczestnikami Środowiskowego Domu Samopomocy w Serocku przygotowali przedstawienie oparte na historii Dzwonnika z Notre Dame, którego inicjatorką oraz pomysłodawczynią była sama nasza Pani Dyrektor Pani Marzena Litwinek, która powitała wszystkich gości pięknymi słowami, opowiadając o naszej placówce oraz zachęcając do obejrzenia spektaklu. Przenieśliśmy więc wszystkich w wirtualną podróż do Średniowiecznego Paryża!

 



Zamysłem naszego spotkania było pokazanie naszych działań na żywo oraz naszą realną współpracę Dziennego Domu Pobytu „Zakątek Seniora” w Serocku z uczestnikami Środowiskowego Domu Samopomocy. Chcieliśmy pokazać jak wzmacniamy i kształtujemy wymianę międzypokoleniową oraz jak budujemy wolontariat. Tworząc i realizując takie uroczystości jak ta staramy się jednoczyć i łączyć razem, gdyż daje to nam obopólną korzyść, jeżeli chodzi o podłoże terapeutyczne. Uczestnicy DDP z chorobami otępiennymi w tym chorobą Alzheimera potrzebują kontaktu z drugim człowiekiem, czują potrzebę przynależności, akceptacji i tolerancji. Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy są bardzo wrażliwi, z wielkim, otwartym sercem, którzy są bardzo pomocni i bardzo angażują się w relacje interpersonalne z uczestnikami Dziennego Domu Pobytu.

Niektórzy seniorzy są samotni, więc kontakt z uczestnikami ŚDS daje możliwość uczucia dla starszej osoby, traktowania ich jak swoich wnuczków, co daje im to możliwość wypełnienia wewnętrznej pustki, jak i pozbyć się poczucia osamotnienia. Każda taka przygotowana uroczystość jest częścią terapii reminiscencyjnej, która jest bardzo ważna w chorobach otępiennych, gdyż osoby chore na Alzheimera zapominają o teraźniejszości, ale powracają do lat młodzieńczych. Każdymi możliwymi bodźcami zewnętrznymi staramy się stymulować funkcje poznawcze tak, by jak najwięcej pamiętali – cały sens tej terapii, którą łączymy właśnie w taki oto sposób.

„...Szczęście znajduje się w Tobie. Zaczyna się na dnie Twojego serca, a Ty możesz je wciąż powiększać pozostając życzliwym tam, gdzie inni bywają nieżyczliwi; pomagając tam, gdzie już nikt nie pomaga: będąc zadowolonym tam, gdzie inni tylko stawiają żądania...”
Phil Bosmans

Przygotowując takie przedstawienie chcieliśmy się odnieść do choroby Alzheimera – że „Jesteśmy różni, ale tacy sami...” Ideą było zrozumieć i odczuć, iż nie ważny jest nasz wygląd, lecz nasze wnętrze. Przecież wszyscy odczuwamy te same emocje, wykonujemy te same codzienne czynności, oddychamy, łapiemy chwilę, po prostu żyjemy. Nawet, gdy przydarza nam się choroba, gdy zapominamy, gdy tracimy pamięć, nie pamiętamy dokąd pójść, zapominamy podstawowe elementy życia, to nie znaczy, że dalej nie jesteśmy ludźmi, którzy kochają, przytulają się i są szczęśliwi. Godność człowieka wskazuje na jego wyjątkową wartość, na to, że osoba jest kimś jedynym i niepowtarzalnym w swoim bycie. To właśnie człowiek, stanowi centrum wszystkiego, co żyje na ziemi. Każdy człowiek pragnie, aby inni traktowali go z szacunkiem. W obecności ludzi, którzy okazują nam ten szacunek czujemy się dobrze, zaczynamy wierzyć we własne siły, wzmacnia się nasze samo uznanie, czujemy się więc swobodnie w wyrażaniu swoich potrzeb. Brak szacunku wywołuje w nas gniew, smutek i złość. Akceptacja jest drogą życia, jest ona nam potrzebna do przezwyciężenia wszelkich niedogodności i niepowodzeń.

Chcieliśmy przekazać cały głęboki konsensus naszego przesłania! Mamy nadzieję, że się naszym gościom przedstawienie podobało.

 



Po uroczystości zaprosiliśmy naszych gości na poczęstunek oraz rozmowy przy kawie! Dziękujemy serdecznie za tak liczne przybycie. Było nam niezmiernie miło Państwa gościć w naszych skromnych progach.

Na koniec dodamy, że to dzięki Mazowieckiemu Centrum Polityki Społecznej powstał nasz Dom, a organem prowadzącym naszą placówkę jest Towarzystwo Przyjaciół Dzieci!

Poniżej przedstawiamy jeden wiersz, który najbardziej oddaje istotę naszego przedstawienia oraz tego co chcieliśmy przekazać wszystkim widzom.

Wszyscy jesteśmy inni i też tacy sami
Wyjątkowi, ale jedno nas łączy
Każdy żyje swoimi snami
I potem ze swoją drogą próbuję połączyć
Inaczej żyjemy i przeżywamy dzień
Każdy wszystko odbiera inaczej
Ale każdy ma swój cień
Który nie ucieknie raczej
Każdy inaczej widzi dzień
Może ma ochotę żyć
I coraz wyżej się pnie
Ale też są tacy, którzy nie chcą nic
Dziwadło to pojęcie względne
Bo tak na prawdę nie istnieje
Ludzie lubią wymyślać legendę
I patrzeć co ze społeczeństwem się dzieje
Jestem normalnym człowiekiem
Który jest sobie zwykły
Który przeminie z tym wiekiem
I każdy o mnie zapomni…

Życzymy wszystkiego dobrego oraz spokojnego dnia!

 


Dzienny Dom Pobytu „ZAKĄTEK SENIORA" w Serocku jest częścią samorządowej sieci wsparcia dla osób, u których wykryto chorobę Alzheimera lub inne zaburzenia otępienne we wczesnej fazie rozwoju choroby. Organem prowadzącym jest Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.

mazowsze mcps

Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego – Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.


< Wstecz