Dzienny Dom Pobytu "Zakątek Seniora"

ul. Wyzwolenia 31, 05 - 140 Serock, tel. 22 782 68 43

Ostatnio pojawiła się nowość w naszym DDP - zajęcia pt.: „Kąpiel w dźwiękach”.

Kąpiel w dźwiękach, czyli co?

Zajęcia muzyczno-relaksacyjne mające na celu wprowadzić w stan relaksu. Z jednej strony wyciszają, a z drugiej otaczają intensywną aurą organicznych wibracji. Zajęcia takie odbywają w komfortowych warunkach, tak by uczestnicy mogli słuchać i odczuwać dźwięki wydobywające się z takich instrumentów jak: misy, gongi, dzwonki, sansule, bębny, deszczownice, kamertony, tingsze oraz wiele innych.

Kąpiel w dźwiękach wyostrza nasze zmysły i pogłębia świadomość. Podczas zajęć uwalniają się zgromadzone w ciele napięcia i blokady. Ciało i umysł wprowadzane w stan głębokiego relaksu – stan ALFA, odczuwa lekkość i spokój, a tym samym uzyskuje nową jakość życia.

Masaż dźwiękiem wpływa na:

  • szybkie osiągniecie stanu wyciszenia i głębokiego relaksu (pogłębia, uspokaja oddech, poprawia jakość snu)
  • usunięcie bloków energetycznych
  • pozbycie się napięć mięśniowych
  • likwidację negatywnych aspektów stresu
  • wspieranie intuicji, kreatywności i koncentrację
  • sprzyja harmonizacji ciała i wzmacnia energię życiową.

Wśród instrumentów znajdują się m.in.:
DZWONKI ZAPHIR, które wywodzą się z Pirenejów. Pierwowzorem były dzwonki Shanti. Każdy z dzwonków posiada 9 metalowych pręcików o różnych tonach i długościach. Tuba rezonująca wykonana jest z prasowanej celulozy oraz okleiny, dlatego są mniej odporne na warunki atmosferyczne. Każdy strojony jest w innej tonacji.

SANSULA, Instrument z rodziny lamelofonów (łac. mały metalowy talerz i grec. dźwięk). Pierwowzorem były afrykańskie mbiry. Jest to połączenie kalimby z bębnem. Membrana może być z papirusu, bądź skóry. Jej zastosowanie sprawiło, że dźwięk trwa znacznie dłużej i jest dość delikatny oraz miękki w odbiorze.

Jesteśmy absolutnymi fanami instrumentu: OCEAN DRUM Tzw. bęben oceaniczny, który do złudzenia imituje szum fal. Jest to instrument z rodziny membranofonów. Na drewnianą ramę z obu stron naciągnięta jest membrana (ze skóry oraz syntetyczna), środek natomiast wypełniony kilkuset stalowymi kuleczkami. Delikatnie poruszając bębnem możemy naśladować szum oceanu, ale też możemy na nim grać uderzając pałką. WSPANIAŁY DŹWIĘK! Zamykając oczy jego dźwięk potrafi przenieść nas nad morze, zobrazować sobie dobijające się od siebie fale i usłyszeć ich szum – niesamowita interakcja naszego umysłu z wyobraźnią, jaką tworzy nasz mózg.

MISY DŹWIĘKOWE - TERAPEUTYCZNE MISY PETER HESS Wykonane są ze stopu brązu oraz 12 szlachetnych metali m.in. złota, rtęci, cyny, miedzi, ołowiu, czy żelaza, co przekłada się na wysoką jakość dźwięku. Misy te wykorzystywane są nie tylko w zajęciach relaksacyjnych, ale również w masażu dźwiękiem. Osobie masowanej układa się misy na ciele a dźwięk wydobywa poprzez uderzenia filcową pałką. Rozchodzące się koncentrycznie wibracje prowadzą do głębokiego relaksu całego ciała, gdyż długość ich fal jest taka sama jak fal mózgowych wywołujących stan odprężenia. Pomagają w uśmierzaniu bólu, redukują stres, przeciwdziałają bezsenności, wspierają leczenie depresji, poprawiają pamięć, witalność, kreatywność a także harmonizują ciało i umysł. Misy dźwiękowe wywodzą się z Indii, z których w VIII w ne przybyły wraz z buddyzmem do Tybetu, stąd często nazywane są mylnie tybetańskimi. W XX w. stały się bardziej znane i zaczęto wytwarzać je również w innych wschodnich państwach. Wyróżnić można misy dźwiękowe: himalajskie, japońskie, assam, szklane itd. Od wieków stosowane były zarówno jako instrumenty muzyczne, jak i przedmioty codziennego użytku.

 



 

 


Dzienny Dom Pobytu „ZAKĄTEK SENIORA" w Serocku jest częścią samorządowej sieci wsparcia dla osób, u których wykryto chorobę Alzheimera lub inne zaburzenia otępienne we wczesnej fazie rozwoju choroby. Organem prowadzącym jest Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.

Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego – Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.


< Wstecz