Integracyjne Centrum Opieki Wychowania Terapii

ul. Wyzwolenia 31, 05 - 140 Serock, tel. 22 782 68 43, tel. kom. 509 673 133

Z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa odbyły się zajęcia psychoedukacyjne z psychologiem. To był wyjątkowy czas pełen empatii, zrozumienia i inspiracji.

Nasze spotkanie było pełne pozytywnej energii, która unosiła się w powietrzu, gdy dzieliliśmy się naszymi doświadczeniami i refleksjami na temat tego, co oznacza żyć z Zespołem Downa. Rozpoczęliśmy je od Iskierki Przyjaźni oraz gry integracyjnej „szukam przyjaciela”. Psycholog prowadził nas przez głębokie zrozumienie różnorodności i mocy wspólnoty, która może przekształcać życie każdego z nas. Nie zabrakło również prezentacji o Tolerancji.

Podczas naszych rozmów zgłębialiśmy tematy związane z wyzwaniami i osiągnięciami osób z Zespołem Downa, podkreślając niezwykłą siłę ich ducha i determinację w osiąganiu swoich celów.
Podczas naszych zajęć rozmawialiśmy między innymi o osobach, które szeroko znane są ze swoich osiągnięć i wkładu w społeczność osób z Zespołem Downa. Takie postacie jak Chris Burke, aktor, który otworzył drzwi dla wielu innych osób z Zespołem Downa, udowadniając, że pasja i determinacja nie znają granic. Jego role w filmach i serialach telewizyjnych nie tylko pokazały jego niezwykły talent, ale również zmieniły spojrzenie społeczeństwa na osoby z Zespołem Downa.

Wspomnieliśmy także o Madeline Stuart, modelce, która stała się ikoną mody i symbolem w walce o akceptację i włączenie osób z Zespołem Downa w modelingu. Jej odwaga, pewność siebie i niezwykły talent inspirują innych do podążania za swoimi marzeniami, niezależnie od wszelkich przeciwności.

Nie mogliśmy również pominąć postaci takich jak Pablo Pineda, który jako pierwsza osoba z Zespołem Downa w Hiszpanii uzyskał dyplom uniwersytecki. Jego historia jest dowodem na to, że determinacja, ciężka praca i wsparcie społeczności mogą przekształcić marzenia w rzeczywistość.

Te osoby oraz wiele innych, których historie i osiągnięcia omawialiśmy podczas naszych zajęć, są nie tylko inspirującymi przykładami siły ludzkiego ducha, ale również dowodem na to, że każdy, niezależnie od swoich wyzwań, ma potencjał do osiągnięcia wielkich rzeczy.

Podczas naszych zajęć oglądaliśmy również kilka inspirujących filmów, które dodatkowo wzbogaciły nasze doświadczenie i zrozumienie tematu Zespołu Downa.
Jeden z filmów przedstawiał kawiarnię w Krakowie, w której pracują osoby z Zespołem Downa. To niezwykłe miejsce nie tylko oferuje wyśmienitą kawę i przekąski, ale również stwarza warunki do rozwoju i integracji osób z różnymi zdolnościami. To piękny przykład, jakie możliwości otwiera akceptacja i wsparcie społeczności dla osób z Zespołem Downa, umożliwiając im pełne uczestnictwo w życiu zawodowym i społecznym.

Innym filmem, który mieliśmy okazję obejrzeć, był program prowadzony przez Kubę Wojewódzkiego, który poruszył problem prześladowania osób z Zespołem Downa. Ta bolesna rzeczywistość przypomniała nam, że mimo postępów w akceptacji i integracji, wciąż istnieje wiele pracy do zrobienia w walce z dyskryminacją i nietolerancją wobec osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Obejrzane filmy stanowiły nie tylko źródło refleksji, ale także bodziec do dalszych działań na rzecz budowania bardziej otwartej, empatycznej i inkludującej społeczności. To była lekcja, która utwierdziła nas w przekonaniu, że każdy z nas może wnosić istotny wkład w tworzenie bardziej zrównoważonego i wspierającego środowiska dla wszystkich, niezależnie od ich indywidualnych cech czy zdolności.

To był czas, który pozwolił nam zrozumieć, jak ważne jest wspieranie i docenianie każdego człowieka, niezależnie od tego, jakie ma zdolności czy ograniczenia.
Staliśmy się bogatsi o wiedzę, empatię i gotowość do tworzenia bardziej otwartego, wspierającego i pełnego zrozumienia społeczeństwa. Każde takie spotkanie jest krokiem naprzód w budowaniu lepszego świata dla wszystkich.

Na koniec spotkania uczestnicy wykonywali karty pracy, pracowali również w grupach oraz otrzymali dyplomy za czynny udział w zajęciach.

  

 


 

 < Wstecz