Integracyjne Centrum Opieki Wychowania Terapii

ul. Wyzwolenia 31, 05 - 140 Serock, tel. 22 782 68 43

W poniedziałek zgodnie z naszym ramowym planem tygodniowym odbyła się "społeczność", podczas której omawialiśmy bieżące sprawy organizacyjne oraz wspominaliśmy nasz weekend. W naszym domu unosił sił zapachu placuszków z jabłkami, które wykonali uczestnicy. Nasza Solenizantka obchodziła imieniny, w związku z czym było ciacho, cukierki, chipsy, życzenia oraz głośne 100 lat! Tego dnia odbyły się zajęcia relaksacyjne z Alą! Uczestnicy mieli możliwość zrelaksowania się na całego!

Wtorek i środa były dniami spędzonymi w pracowniach. W ramach zajęć w pracowni kulinarnej, pojawiło się: ciasto czekoladowe, które wykonali uczestnicy z terapeutą. W pracowni stolarskiej trwały prace renowacyjne, które wymagają zaangażowania i cierpliwości. Umiejętności społeczne tym razem dotyczyły tematyki komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Uczestnicy poznawali metody i sposoby porozumiewania się. Pracownia informatyczno – multimedialna miała w tym tygodniu ogromne zainteresowanie. Dlaczego? Możemy się pochwalić, że do metod naszej pracy dotyczących funkcjonowania Środowiskowych Domów Samopomocy, włączyliśmy trening umiejętności komunikacyjnych z wykorzystaniem alternatywnych i wspomagających sposobów porozumiewania się dla osób niepełnosprawnych intelektualnie z barierami komunikacyjnymi. Metoda ta oparta jest na komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Komunikacja alternatywna, o której mowa stosowana jest w przypadku osób, które całkowicie utraciły zdolność mówienia, np. w wyniku mózgowego porażenia dziecięcego czy zaburzeń ze spektrum autyzmu, bądź nigdy jej nie nabyły i nie są w stanie się jej nauczyć. U takich pacjentów alternatywne metody mają w całości zastąpić język mówiony. Uczestnicy korzystali z programu komputerowego „Eyefeel”, który jest właśnie alternatywną metodą.

W czwartek miała miejsce filmoterapia. Może jest to oczywiste, ale chcieliśmy nadmienić, iż oglądanie filmów przez uczestników ma bardzo ważny cel, a mianowicie filmoterapia, podobnie jak biblioterapia, stosowana jest do celów rewalidacyjnych – film będący sfilmowaną powieścią, niesie za sobą tożsame jej treści, lecz ponad to obraz, pozwalający niejako „zatopić” się w przedstawianej rzeczywistości. Losy bohaterów w pokazują różne sytuacje, które mają miejsce w rzeczywistym życiu człowieka, co daje możliwość przemyślenia i wysnucia wewnętrznych refleksji. Po filmie uczestnicy postanowili przygotować placki ziemniaczane. Zakasali rękawy i zabrali się do pracy. Dodatkiem do placków był przepyszny sosik czosnkowy. Palce lizać!

Dzisiaj, standardowo trening umiejętności praktycznych. Uczestnicy zadbali o ład w naszej placówce a następnie smażyli pyszne naleśniczki z masłem czekoladowym, dżemem truskawkowym oraz śliwkowym.

Kończymy nasz tydzień, zbieramy siły na kolejny! Miłego weekendu!

 < WSTECZ