Integracyjne Centrum Opieki Wychowania Terapii

ul. Wyzwolenia 31, 05 - 140 Serock, tel. 22 782 68 43

Poniedziałek rozpoczęliśmy jak zawsze, treningiem kulinarnym, ćwiczeniami ogólnorozwojowymi na siłowni oraz kręgiem „społecznościowym”. Odbyła się również muzykoterapia. Uczestnicy uwielbiają te zajęcia, śpiewają i wsłuchują się w brzmienie gitary.

Wtorek był dla Nas dniem bardzo ważnym! 2 kwietnia to bardzo ważna data, nie tylko w związku z rocznicą śmierci Jana Pawła II. Tego dnia obchodzimy ŚWIATOWY DZIEŃ AUTYZMU! W związku z tym już od rana uczestnicy mieli na sobie koszulki koloru niebieskiego.na znak naszej solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem. W ramach obchodów tego święta obejrzeliśmy prezentacje, z której dowiedzieliśmy się wieku informacji na temat autyzmu. Czy wiecie, że aż 95 % Polaków nie potrafi wyjaśnić czym jest autyzm? 54 % czerpie wiedzę z filmów i seriali, a tylko 10 % zdaje sobie sprawę, jak często diagnozowany jest autyzm… Występuje on w 4 przypadkach na 10 tys. urodzeń. Częściej chorują chłopcy niż dziewczynki: na 3-4 chłopców z autyzmem przypada tylko jedna dziewczynka. Autyzm jest wśród dzieci bardziej rozpowszechniony niż rozszczep kręgosłupa, zespół Downa czy cukrzyca... Obejrzeliśmy krótki film dokumentalny z aktorem Bartkiem Topą, który w ramach ważnego projektu wcielił się w postać autystyczną, miał ciężkie zadanie zagrać autystyka, ale naprawdę wyszło mu to fenomenalnie. Reportaż ten pokazuje, jak bardzo ważna jest tolerancja i akceptacja dla osoby posiadającej zaburzenia autystyczne. Widzieliśmy również filmik pokazujący, jak czują się osoby autystyczne i jak odbierają rzeczywistość. Na koniec, zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie, trzymając niebieskie serduszka. Pamiętajmy o tym dniu!

Wracając do planowych zajęć, w ramach ergoterapii zapanowały u nas wiosenne porządki. Uczestnicy grabili liście oraz posadzili kwiatki, które będą zdobiły wjazd do Integracyjnego Centrum. Środa była dniem spędzonym w pracowniach.

W czwartek odwiedziła Nas Pani Ilonka, specjalista od dogoterapii wraz ze swoim psem terapeutą – Bolą. Pani Ilonka poprowadziła zajęcia zapoznawcze, pokazała uczestnikom psie gadżety, opowiedziała o Boli oraz pokazała jak należy witać się z psem prawidłowo. Dogoterapia jest bardzo fajnym elementem rehabilitacji dla osób niepełnosprawnych. Kształtuje umiejętności okazywania emocji, wyzwala spontaniczną aktywność, stymuluje zmysły wzroku, słuchu i dotyku oraz buduje pozytywną motywację do zdobywania nowych umiejętności. Zajęcia te mają za zadanie niwelowanie poczucia alienacji, izolacji, samotności, czy wyobcowania. Dziękujemy Ilonka za odwiedziny, było wspaniałe! Mamy nadzieję, że jeszcze się spotkamy!!!

Dzisiaj, standardowo, rano trening kulinarny, a po śniadanku trening umiejętności praktycznych. Uczestnicy zatroszczyli się o to, by zapanował porządek! Podzieliliśmy się na grupy. Jedni sprzątali, inni uczestniczyli w turnieju tenisa stołowego, a jeszcze inna grupa uczestniczyła w zajęciach plastycznych zajęciach z Wolontariuszką Elizą!

W tym tygodniu, Nasz Uczestnik Łukasz, kończył 29 lat! Przyjechał do Nas z przepysznym tortem, którym poczęstował wszystkich uczestników. Było głośne 100 lat i życzenia. Łukasz, jeszcze raz wszystkiego co najlepsze i najpiękniejsze!

Jeszcze jjedna nowość, terapeuta wprowadził nową grę karcianą – BRYDŻ. Odbyła się pierwsza lekcja, zapoznająca z regułami gry. Trzeba przyznać, że łatwo nie będzie, ale nie poddajemy się. Będziemy próbować!!!

Życzymy miłego weekendu, spędzonego w miłym gronie najbliższych i jak najwięcej wiosennych, słonecznych promieni.

 < WSTECZ