Integracyjne Centrum Opieki Wychowania Terapii

ul. Wyzwolenia 31, 05 - 140 Serock, tel. 22 782 68 43

Wtorek rozpoczął się treningiem kulinarnym, a następnie rozeszliśmy się do pracowni. Uczestnicy w ramach terapii kulinarnej wykonali przepyszny kaszak – ciasto z kaszy mannej, które skonsumowali w ramach deseru. Podczas ergoterapii podopieczni zadbali o wygląd naszego obiektu na zewnątrz.

W środę wybraliśmy się do Publicznej Biblioteki w Serocku. W ramach prowadzonego w naszej placówce treningu umiejętności społecznych, ważnym aspektem jest odwiedzanie miejsc użyteczności publicznej. W Bibliotece, Pan Zdzisław – pracownik biblioteki, pięknie opowiadał o placówce. Pokazał uczestnikom zakątki biblioteki. Opowiedział kilka ciekawostek dotyczących użytkowania biblioteki. Jedną ciekawostkę zapamiętaliśmy najbardziej, która dotyczyła „wędrującej książki”. Na zewnątrz, przed wejściem do gmachu biblioteki, znajduje się skrzynka z otworem, która polega na wymianie książek. Jeżeli ktokolwiek chciałby oddać swoją książkę, bo już ją np. przeczytał wiele razy, wrzuca w daną skrzynkę, i wtedy kolejny czytelnik może sobie ją wypożyczyć właśnie z tej skrzynki. I tak czytelnicy mogą, bez wchodzenia do biblioteki wymieniać się swoimi zbiorami książek. Bardzo fajna inicjatywa. Akcja jest odmianą bookcrossingu, którego twórcą jest amerykański informatyk Ron Hornbaker. Zaczął udostępniać lektury w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych. Pozostawiał je w różnych miejscach, skąd zainteresowani zabierali je do czytania. W ten sposób wędrówka książki zaczęła przybierać nową formę – przestała ograniczać się do drogi z biblioteki do domów i z powrotem. „Książka czytana żyje dłużej!” - także nie zwlekajmy, udajmy się do biblioteki, bądź do skrzynki z wędrującą książką! Dziękujemy za miłe przyjęcie i ciekawe spotkanie. Na koniec w związku z dniem bibliotekarza, który miał miejsce w maju, uczestnicy wręczyli skromne upominki. Możemy się już nawet pochwalić, że udało Nam się zawrzeć porozumienie z Biblioteką i dwa razy w miesiącu będziemy mieli zorganizowane zajęcia pt. „Cała Polska czyta razem”. Już nie możemy się doczekać na kolejne zajęcia! Dziękujemy Pani Dyrektor Biblioteki za możliwość spotkań. Po zajęciach w bibliotece udaliśmy się do pobliskiej cukierni, gdzie uczestnicy posmakowali pysznych lodów, które były nagrodą za piękny występ na przedstawieniu!

W czwartek odbyły się zajęcia z dogoterapii z Panią Iloną i Bolą. Pani Ilona opowiadała i przybliżała podopiecznym jak dbać o swojego pupila. Pokazywała przedmioty do użytku tylko i wyłącznie przez psa. Pani Ilona podzieliła nas na 3 grupy, każdy z uczestników miał za zadanie zaznaczyć na kartce z wizerunkiem psa, jakie są ulubione miejsca dla zwierzaka do głaskania. Mowa o tym była na pierwszych zajęciach z dogoterapii. Na koniec zajęć, każdy miał możliwość pożegnać się z Bolą, wręczyć jej smakołyk i pogłaskać. Dziękujemy za zajęcia i do następnego razu!

Wyjątkowo w czwartek odbył się trening umiejętności praktycznych, uczestnicy sprzątali Nasz Środowiskowy Dom, oczywiście z pomocą terapeutów. Po obiedzie mają zawsze miejsce gry planszowe, o charakterze edukacyjnym i integracyjnym.

Dzisiaj natomiast w ramach filmoterapii oglądaliśmy film pt.: „Alicja w Krainie Czarów”. Postanowiliśmy pozwolić sobie na przypomnienie tego filmu i jeszcze raz przenieść się w świat fantazji! Za każdym razem zaskakuje tak samo!

Życzymy miłego, bezdeszczowego weekendu. Pozdrawiamy!< WSTECZ