Integracyjne Centrum Opieki Wychowania Terapii

ul. Wyzwolenia 31, 05 - 140 Serock, tel. 22 782 68 43

Poniedziałek rozpoczęliśmy treningiem kulinarnym, potem odbyła się społeczność, na której omawialiśmy wszelkie sprawy organizacyjne. Po śniadanku wybraliśmy się do Żłobka „Wesoły Zakątek” - wręczyć dzieciaczkom ciasteczka z okazji Dnia Dziecka. Ciasteczka zostały wykonane przez uczestników w ramach pracowni kulinarnej.

Następnie podzieliliśmy się na dwie grupy. Pierwsza grupa brała udział w zajęciach z ergoterapii, w ramach których uczestnicy dbali o ład i porządek na zewnętrznej części placówki. Druga grupa natomiast brała udział w relaksacji – treningu Jacobsona. Trening relaksacyjny Jacobsona jest bardzo prosty, bo polega na napinaniu i rozluźnianiu określonych grup mięśni. Wraz z wdechem napinamy dany mięsień, utrzymujemy go w napięciu przez około 5 sekund, a następnie z wydechem rozluźniamy. Koncentracja na napinaniu i rozluźnianiu mięśni oraz miarowym, równym oddychaniu pozwala na uspokojenie nerwów, zatrzymanie się i skupienie na "tu i teraz" oraz samokontroli, niczym podczas medytacji.

We wtorek uczestnicy po raz kolejny w ramach treningu aktywizacji ruchowej wybrali się na basen do Jachranki. Grupa, która została również nie próżnowała i miło spędzała czas. Oglądaliśmy film, który był kontynuacją Alicji, którą oglądaliśmy tydzień temu, tym razem pt.: „Po drugiej stronie lustra”. Przepiękny film, warty polecenia. Miała miejsce również ergoterapia, która pozwala nam, zatroszczyć się o piękny wgląd naszego obiektu.

W tym tygodniu dużo się działo. Uczestnicy w ramach treningu umiejętności społecznych wzięli udział w obchodach Dnia Dziecka w Helenowie. Uroczystości organizowana jest przez Centrum Rehabilitacji Edukacji i Opieki TPD. Tym razem była też druga okazja do świętowania - 100-lecie Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Jeździmy tam co roku, to już nasza tradycja. Trzeba przyznać, że zawsze jest wspaniale.

Czwartek również był wyjazdowy! Uczestnicy wraz z terapeutami wybrali się komunikacją miejską do Legionowo. Dlaczego komunikacją miejską? Ponieważ w podtrzymywaniu, jak i rozwijaniu umiejętności społecznych ważnym aspektem jest korzystanie z komunikacji miejskiej. Uczestnicy wzięli udział w lekcji muzealnej pt.: „Korzenie Miasta” oraz w warsztatach edukacyjno – plastycznych pt.: „Pocztówka z Legionowa”. Bardzo ciekawe spotkanie, za które dziękujemy. Poszerzyło to naszą wiedzę.

Uczestnicy, którzy zostali w placówce, w ramach filmoterapii oglądała film pt.: „Boy Storm”. Kilkuletni Michael mieszka z tatą w małej chatce nad brzegiem oceanu. Pewnego dnia podczas zabawy na plaży znajduje trzy osierocone ma­lutkie pelikany. Tak zaczyna się niezwykle wzruszająca, pełna humoru i przygód opowieść o przyjaźni chłopca z jednym z pelikanów, zwanym Panem Percivalem. Historia o tym, jak wiele potrafią sobie dać i jak wiele mogą się od siebie nauczyć. Piękny film, warty zobaczenia!

Dzisiaj, piątek, zgodnie z planem po treningu kulinarnym odbyła się trening umiejętności praktycznych. Uczestnicy starali się, by zapanował ład i porządek. Po obiedzie miały miejsce gry planszowe.

Nasz tydzień dobiega końca, życzymy miłego weekendu!

 < WSTECZ