Integracyjne Centrum Opieki Wychowania Terapii

ul. Wyzwolenia 31, 05 - 140 Serock, tel. 22 782 68 43

Pierwszy dzień tygodnia rozpoczęliśmy społecznością, a następnie wybraliśmy się do Publicznej Biblioteki w Serocku na zajęcia, które zapisały się na stałe w nasz grafik. Tym razem, Pan Zdzisław przygotował w ramach „Cała Polska czyta razem”, czytanie z podziałem na role - „Moralność Pani Dulskiej”. Uczestnicy jak zwykle byli zaangażowani w czytanie. Dziękujemy za miło spędzony czas. Do następnego razu!

We wtorek Uczestnicy wraz z terapeutami wybrali się na basen do Jachranki. Jak zawsze pobyt na basenie był wielką frajdą dla podopiecznych. Tego dnia, zostały wykonane wianki z masy solnej, na specjalne spotkanie integracyjne.

Kolejne dni przeznaczyliśmy na przygotowania do Nocy Kupały, piekliśmy ciasta, wykonywaliśmy upominki. Piątek, był dniem specjalnym. Odbyło się spotkanie integracyjne pt.: „Noc Kupały 2019” w Środowiskowym Domu Samopomocy w Serocku. Na integrację przyjechali do nas goście z Środowiskowych Domów Samopomocy w Pułtusku i Makowie Mazowieckim. Spotkanie rozpoczęło się od powitania gości przez Panią Dyrektor Marzenę Litwinek. Pani Dyrektor zaprosiła wszystkich gości do obejrzenia prezentacji, która miała przybliżyć tradycje Nocy Kupały. Nieodłącznym elementem Nocy Kupały było puszczanie wianków. Jaka była symbolika tego zwyczaju? Dziewczęta puszczały w nurty rzek wianki z zapalonymi świecami. Jeśli wianek został wyłowiony przez kawalera oznaczało to jej szybkie zamążpójście. Jeśli płynął, dziewczyna wyjdzie za mąż, ale nie prędko. Jeśli zaś płonął, utonął lub zaplątał się w sitowiu prawdopodobnie zostanie ona starą panną. Obrzędem związanym z Nocą Kupały jest również poszukiwanie kwiatu paproci, który był symbolem siły, mądrości i bogactwa.

Po prezentacji udaliśmy się na powitalny obiad. Następnie podzieliliśmy się na grupy. Pierwsza brała udział w zajęciach kulinarnych, gdzie były przygotowywane pyszne przekąski, sałatki i przepyszny „kartoflak”, który został podany z sosem czosnkowym. Następna grupa brała udział w zajęciach plastyczno – manualnych, gdzie wykonywane były wianki, które brały udział w konkursie na najpiękniejszy wianek Nocy Kupały. Był on oceniany przez jury oraz zostały wręczone upominki. Trzecia grupa rozśpiewywana była przez terapeutę z gitarą, na zajęciach muzycznych. Odbyły się także zajęcia integracyjne w plenerze. Mocy atrakcji nie było końca. Terapeuci przygotowali konkurencje sportowe naszym boisku. Po czasie wolnym, wybraliśmy się na pobliską plażę miejską w Serocku, gdzie puściliśmy wianki na wodę oraz śpiewaliśmy piosenki. Trzeba przyznać, że było magicznie. Na koniec naszego spotkania w trakcie grilla, uczestnicy śpiewali i tańczyli przy ognisku.

Spotkanie integracyjne skończyliśmy następnego dnia, rozpoczęliśmy sobotę przepysznym śniadankiem zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie, każdy otrzymał pamiątkę z naszego spotkania i rozjechaliśmy się do domków.

 < WSTECZ