Integracyjne Centrum Opieki Wychowania Terapii

ul. Wyzwolenia 31, 05 - 140 Serock, tel. 22 782 68 43, tel. kom. 509 673 133

 

We wtorek - 21 grudnia, podopieczni Dziennego Domu Pobytu Zakątek Seniora” oraz Środowiskowego Domu Samopomocy uczestniczyli w Jasełkach oraz uroczystej Wigilii.

22

Uroczystość rozpoczęła Dyrektor Marzena Litwinek, składając najserdeczniejsze i wzruszające życzenia świąteczne i noworoczne dla wszystkich uczestników oraz pracowników.

 

„ Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu."

Antoine de Saint-Exupéry, „ Mały Książę ”   

 

Scenariusz z Jasełek opierał się na powieści „Mały Książę” – lektury pozornie tylko przeznaczonej dla dzieci. Ich głównym przesłaniem było to, że nie możemy zapominać o najważniejszych wartościach, takich jak miłość, szacunek do drugiego człowieka, życzliwość, czyli to, co nie tylko w święta Bożego Narodzenia, ale i na co dzień, powinno być na pierwszym miejscu.

 

Godziny przygotowań zaowocowały wzruszającym i mądrym przedstawieniem. Podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Serocku i uczestnicy zajęć senioralnych w Dziennym Domu Pobytu – przygotowali opowieść wykraczającą poza tradycyjne Jasełka. Dla chętnych, nawet bardzo trudne staje się wykonalne. Bo pomysł, by połączyć siły młodych osób dotkniętych w różnym stopniu niepełnosprawnością intelektualną, z zapałem seniorów z powiatu legionowskiego i okolic, mógł wydawać się ryzykowny. Nie było wiadomo, czy zgrają się temperamenty i ludzkie możliwości, czy wyniknie z nich spójny program. A jednak udało się nie tylko odegrać historię sprzed ponad 2000 lat, ale i wpleść ją w naszą trudną codzienność.

 

Wszystkie sceny zostały nie tylko wyuczone na pamięć przez uczestników Jasełek i odegrane, ale też głęboko przeżyte. Nic dziwnego, że w niejednym oku zalśniła łza. Przy takim ładunku emocji, było to nieuniknione. Uśmiech na twarzach i triumfalne „Udało się!”, wykrzyczane po zakończeniu przedstawienia, to najlepsza recenzja. Dla jednych była to próba zmierzenia się z własnymi słabościami, dla innych forma terapii, dla jeszcze innych piękna przygoda z aktorstwem. Lecz bez wątpienia dla każdego, bez wyjątku było to wielkie, niezapomniane przeżycie.

Na uroczystości nie mogło zabraknąć dzielenia się opłatkiem, tym razem symbolicznie, zachowując dystans, ze względu na obostrzenia epidemiczne i związane z nimi środki ostrożności. Jednak serdeczna, prawdziwie świąteczna atmosfera wynagrodziła wszelkie niedogodności związane z epidemią.

 

w8888
Po opłatku na stole pojawiły się wigilijne potrawy i słodki poczęstunek. Wielką radość sprawiła uczestnikom wizyta Mikołaja i podarunki, które ze sobą przyniósł. Ten wyjątkowy dzień zakończyło wspólne kolędowanie, które w ramach muzykoterapii poprowadziła terapeutka w formie karaoke.

 

 


Dzienny Dom Pobytu „ZAKĄTEK SENIORA" w Serocku jest częścią samorządowej sieci wsparcia dla osób, u których wykryto chorobę Alzheimera lub inne zaburzenia otępienne we wczesnej fazie rozwoju choroby. Organem prowadzącym jest Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.

mazowsze mcps

Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego – Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.


< Wstecz