REGULAMIN ORGANIZACYJNY
ŻŁOBKA „WESOŁY ZAKĄTEK” W SEROCKU
Wrzesień 2018 r.
Niepubliczny Żłobek „Wesoły Zakątek” działa na podstawie:
- Ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 - Dz.U. z 2016 r. poz. 157).
- Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 lipca 2014 r. w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych jakie musi spełniać lokal, w którym ma być prowadzony żłobek lub klub dziecięcy (Dz. U. z dnia 11 lipca 2014 r., poz. 925).
- Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 marca 2011 r. w sprawie zakresu programów szkoleń dla opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym, wolontariusza oraz dziennego opiekuna (Dz. U. Nr 69, poz. 368).
- Statutu Żłobka „Wesoły Zakątek”.
- Regulaminu Organizacyjnego Żłobka „Wesoły Zakątek”.
POSTANOWIENIA OGÓLNE
- Regulamin organizacyjny Żłobka określa organizację pracy placówki.
- Postanowienia Regulaminu organizacyjnego określają w szczególności:
- organizację pracy Żłobka,
- ramowy rozkład dnia pobytu dziecka w Żłobku,
- personel Żłobka,
- zasady funkcjonowania Żłobka.
- Regulamin określa organizację opieki nad dziećmi w Żłobku, w tym:
- prawa i obowiązki rodziców.
Rozdział I
Organizacja pracy Żłobka
§ 1
- Żłobek organizuje opiekę nad dziećmi:
- od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 –17.00,
- pięć dni w tygodniu,
- w miesiącu od 01.09 do 14.08 b.r.
- Dziecko w Żłobku może przebywać maksymalnie do 10 godzin dziennie.
- Żłobek jest nieczynny we wszystkie dni ustawowo wolne od pracy oraz przerwę urlopowo-adaptacyjnej, której termin podaje się do wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty.
§ 2
- W szczególnie uzasadnionych przypadkach wymiar opieki w Żłobku może być wydłużony za dodatkową opłatą w wysokości 35zł/h, doliczanych do czesnego- po godzinach pracy żłobka.
- Za sytuację szczególną uznaje się m. in.:
- chorobę rodzica, delegację rodzica, co powoduje dezorganizację życia rodzinnego, (na podstawie oświadczenia rodzica przedłożonego do kierownika żłobka),
- nagłą zmianę sytuacji życiowej rodzica mającą bezpośredni wpływ na opiekę nad dzieckiem nie dłużej jednak niż przez 2 tygodnie (na podstawie oświadczenia rodzica złożonego każdorazowo u kierownika żłobka),
- nieprzewidziany dłuższy pobyt dziecka w Żłobku zgłoszony w dniu pobytu dziecka telefonicznie.
- Kierownik Żłobka wyraża zgodę na pobyt dziecka w żłobku powyżej 10 godzin dziennie po przeprowadzonej konsultacji z opiekunkami.
§ 3
- W przypadku dużej absencji dzieci lub absencji chorobowej opiekuna dopuszczalne jest tworzenie innego składu grup żłobkowych i ich opiekunów.
- Czas trwania poszczególnych zajęć z dziećmi, powinien być dostosowany do możliwości rozwojowych wychowanków i wynosi około 10 – 15 minut.
- Placówka zapewnia dzieciom zapisanym do żłobka możliwość uczestnictwa w zajęciach dodatkowych, w trakcie pobytu dziecka w żłobku, zgodnie z możliwościami rozwojowymi dzieci.
- Ofertę zajęć dodatkowych, czas trwania oraz miesięczny plan zajęć ustala i przedstawia do wiadomości rodziców kierownik/ opiekun.
- Żłobek może współpracować z innymi usługowymi placówkami kulturalno-oświatowymi w celu realizacji dodatkowych form edukacyjno - kulturalnych.
- Dzieci zapisane do żłobka mogą korzystać z pięciu posiłków dziennie: śniadania, drugiego śniadania, obiadu (w kolejności II i I danie), podwieczorku.
- Codzienną organizację pracy żłobka określa ramowy rozkład dnia, z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny pracy, tworzony przez Kierownika Żłobka.
- Na podstawie ramowego rozkładu dnia opiekun, któremu powierzono opiekę nad daną grupą, ustala dla tej grupy szczegółowy rozkład dnia, z uwzględnieniem potrzeb i zainteresowań dzieci.
- W szczególnych przypadkach istnieje możliwość zmiany organizacji dnia (np. wyjścia na plac, uroczystości).
§ 4
- Ustala się następującą procedurę rejestrowania obecności pobytu dziecka w żłobku:
- każdego dnia opiekunowie uzupełniają rejestr dzienny pobytu dziecka w żłobku,
- Kierownik Żłobka przygotowuje w każdym miesiącu zestawienie dziennego pobytu dziecka w żłobku.
- Nieobecność dziecka w żłobku nie podlega odliczeniom opłaty stałej (czesne).
- Miesięczna opłata za koszty wyżywienia dziecka podlega obniżeniu w przypadku nieobecności dziecka w żłobku, proporcjonalnie za każdy dzień nieobecności, z wyjątkiem pierwszego dnia.
- W przypadku poinformowania Kierownika Żłobka, z co najmniej jednodniowym wyprzedzeniem, o mającej nastąpić nieobecności dziecka, przysługuje zwrot stawki wyżywienia również za pierwszy dzień nieobecności.
- Przyjęcie dziecka do Żłobka po 15-tym dniu miesiąca powoduje obniżenie opłaty za pobyt o 50%.
- Rozliczenia z rodzicami odbywają się bezgotówkowo.
Rozdział II
Ramowy rozkład dnia pobytu dziecka w Żłobku
§ 5
- Organizację dnia pracy placówki (w tym godzin posiłków i czynności opiekuńczo-wychowawczych) określa ramowy rozkład dnia ustalony przez Kierownika Żłobka z uwzględnieniem wymagań zdrowotnych rozwoju dziecka oraz świadczeń pielęgnacyjnych, a także żywieniowych, w tym diet eliminacyjnych.
- Dzieci mają możliwość korzystania z tarasu oraz ogrodu Żłobka z odpowiednio dobranymi urządzeniami dostosowanymi do wieku dziecka.
- Organizacja wyjścia na plac zabaw uzależniona jest od warunków atmosferycznych i przewidziana jest głównie w miesiącach wiosennych, letnich.
GODZINA |
ZAJECIA |
7:00-7:45 |
Przyjmowanie dzieci |
7:45- 8:00 |
Przygotowanie dzieci do śniadania |
8:00-8:30 |
Śniadanie |
8:30-8:45 |
Zabiegi pielęgnacyjne |
8:45-9:30 |
Zabawy w małych grupach, rytmika, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze itp.. |
9:30-10:00 |
II Śniadanie |
10:00-10:15 |
Zabiegi pielęgnacyjne |
10:15- 11:15 |
Zabawy, zabawa w ogrodzie i na placu zabaw |
11:15- 11:30 |
Toaleta, przygotowanie do obiadu, chwila relaksu przy muzyce |
11:30- 12:00 |
Obiad |
12:00- 12:15 |
Przygotowanie do leżakowania |
12:15-14:30 |
Czas odpoczynku, leżakowanie |
14:30- 15:00 |
Podwieczorek |
15:00-17:00 |
Zabawy w kącikach tematycznych, czytanie bajek i inne zabawy. Odbiór dzieci przez Rodziców. |
Rozdział III
Personel Żłobka
§ 6
- Żłobkiem kieruje Kierownik.
- W skład personelu Żłobka wchodzą: Kierownik Żłobka, Pielęgniarka pełniąca obowiązki Opiekuna dziecięcego, Opiekun dziecięcy, Kucharka, Specjalista do spraw żywienia i zaopatrzenia.
- Czynności w sprawach zakresu prawa pracy wobec pracowników wykonuje Dyrektor Integracyjnego Centrum Opieki Wychowania Terapii.
- Do głównych zadań Kierownika Żłobka należy w szczególności organizowanie pracy i sprawowanie nadzoru nad personelem żłobka w celu zapewnienia dzieciom przebywającym w Żłobku troskliwej, zbliżonej do domu rodzinnego opieki.
- Kierownik reprezentuje Żłobek na zewnątrz.
- Kierownika Żłobka w razie jego nieobecności zastępuje Dyrektor Integracyjnego Centrum Opieki Wychowania Terapii.
- Ogólny zakres obowiązków dla stanowisk znajdujących się w Żłobku „Wesoły Zakątek” zawarty jest w zał. 1 do Regulaminu.
- Ilość pracowników w żłobku, wymiar czasu pracy na poszczególnych stanowiskach uzależniony jest od ilości dzieci przyjętych do Żłobka.
Rozdział IV
Zasady funkcjonowania Żłobka
§ 7
- Zapisy do Żłobka prowadzone są przez cały rok.
- W terminie do dnia 15 maja każdego roku Kierownik podaje do wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty listę dzieci przyjętych do żłobka od 1 września danego roku.
§ 8
- Organizacja opieki nad dziećmi w Żłobku jest zgodna z normami obowiązującymi dla
wieku dziecka i obejmuje:- zapewnienie dziecku opieki w warunkach bytowych zbliżonych do warunków domowych,
- wyżywienie,
- higienę snu i wypoczynku,
- zagwarantowanie właściwej opieki pielęgnacyjnej oraz edukacyjnej, przez organizowanie i prowadzenie zajęć zabawowych z elementami edukacji, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb dziecka w pomieszczeniach i na wolnym powietrzu,
- prowadzenie zajęć opiekuńczo –wychowawczych i edukacyjnych, uwzględniających
rozwój psychomotoryczny dziecka, właściwych do wieku dziecka, - działania profilaktyczne, promujące zdrowie,
- działania na rzecz kształtowania postaw pro społecznych i usamodzielniania,
- udzielanie doraźnej pomocy medycznej,
- bieżący kontakt z rodzicami lub opiekunami prawnymi.
§ 9
Po przeprowadzonej rekrutacji Dyrektor Integracyjnego Centrum Opieki Wychowania Terapii wraz z Kierownikiem przeprowadza analizę zatrudnienia personelu i dostosowuje jego skład do ilości dzieci przyjętych do żłobka.
§ 10
- W żłobku funkcjonują dwie grupy.
- Rodzice informowani są przez personel żłobka o wszelkich niepokojących objawach zachowania się dziecka, tak by ograniczyć lub nie dopuścić do wystąpienia objawów chorobowych u dziecka a także innych dzieci.
- Uprawniony personel żłobka obowiązany jest udzielić rodzicom informacji o stanie psychofizycznym dziecka a także zauważonych u dziecka odstępstwach od norm rozwojowych właściwych dla rówieśników.
- Jeżeli zachowania dziecka wskazują na takie odstępstwa od norm rozwojowych, które objawiają się nadmierną agresją i nadpobudliwością zagrażającą bezpieczeństwu życia i zdrowia samego dziecka, innych dzieci i personelu żłobka, Kierownik po konsultacji z Dyrektorem Integracyjnego Centrum Opieki Wychowania Terapii oraz opiekunkami informuje o tym rodziców dziecka. Czynności te dokumentowane są przez Kierownika placówki w karcie pielęgnacyjnej dziecka i są podstawą do wnioskowania o zaprzestanie świadczenia usług opieki przez Żłobek. Jeżeli rodzice kwestionują konieczność zaprzestania korzystania z tego powodu z usług Żłobka, proszeni są o osobistą obserwację zachowania dziecka w grupie podczas pobytu w Żłobku. Ponadto rodzicom wydaje się pisemną opinię o możliwości weryfikacji opinii Żłobka przez poradnię psychologiczną dla dzieci i młodzieży.
§ 11
- W przypadku zaobserwowania u dziecka przebywającego w Żłobku objawów chorobowych, dziecko poddaje się ocenie pielęgniarskiej i jeżeli stwierdzi się podwyższoną temperaturę, informuje się niezwłocznie rodziców / opiekunów prawnych dziecka. Zaleca się również niezwłoczną wizytę u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
- O zachorowaniu dziecka w Żłobku rodzic informowany jest telefonicznie i jest zobowiązany do odbioru dziecka ze Żłobka niezwłocznie, a najpóźniej w ciągu 2 godzin.
- Jeśli dziecko zostało odesłane ze żłobka z wysoką temperaturą, to rodzic ma obowiązek po chorobie przynieść zaświadczenie lekarskie, że dziecko jest już zdrowe i może przebywać w placówce z innymi dziećmi.
§ 12
- Po przyjęciu dziecka do Żłobka, dziecko pozostaje pod stałą opieką fachowego personelu Żłobka przez cały okres, aż do odebrania przez rodziców lub upoważnioną osobę.
- Sposób sprawowania opieki nad dziećmi w czasie pobytu w Żłobku jest następujący:
- dzieci przebywające w Żłobku są pod opieką opiekunów, którzy organizują im zabawy, zajęcia edukacyjne i wychowawcze zgodnie z realizowanym miesięcznym planem zajęć;
- opiekun jest w pełni odpowiedzialny za bezpieczeństwo fizyczne i psychiczne powierzonych dzieci;
- każdorazowo opiekun kontroluje miejsce przebywania dzieci (bawialnio-jadalnia, sypialnia, szatnia, łazienka) oraz sprzęt i pomoce dydaktyczne;
- opiekun może opuścić dzieci w sytuacji nagłej tylko wtedy, gdy zapewni w tym czasie opiekę innego pracownika Żłobka;
- obowiązkiem opiekuna jest udzielenie natychmiastowej pomocy dziecku w sytuacji, gdy ta pomoc jest niezbędna;
- w wypadkach nagłych wszystkie działania pracowników Żłobka, bez względu na zakres ich czynności służbowych, w pierwszej kolejności skierowane są na zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom.
§ 13
- Dzieci mogą być odbierane tylko przez rodziców/opiekunów prawnych dziecka. Za pisemną zgodą rodziców/opiekunów prawnych dziecko może być odebrane przez dorosłą pełnoletnią osobę, imiennie upoważnioną, wpisaną do obowiązującego upoważnienia do odbioru dziecka ze Żłobka.
- Upoważnienie, o którym mowa w ust.1, zawiera:
- imię i nazwisko osoby upoważnionej;
- pokrewieństwo;
- nr dowodu tożsamości;
- nr telefonu kontaktowego;
- datę i podpis rodziców.
- Rodzice/opiekunowie prawni przejmują odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odbieranego ze Żłobka przez upoważnioną przez nich osobę.
Rozdział V
Prawa i obowiązki rodziców
§ 14
- Opieka nad dzieckiem w Żłobku sprawowana jest na podstawie umowy o świadczenie usług opiekuńczych, wychowawczych i edukacyjnych zawieranej z rodzicami.
- Przed rozpoczęciem uczęszczania dziecka do Żłobka rodzice są zobowiązani dostarczyć:
- zaświadczenie lekarza pierwszego kontaktu o stanie zdrowia dziecka i możliwości jego uczęszczania do Żłobka,
- zaświadczenie właściwego lekarza o konieczności stosowania u dziecka diety ze wskazaniem jej rodzaju,
- książeczkę zdrowia dziecka do wglądu.
- Do podstawowych obowiązków rodziców dziecka należy:
- przestrzeganie statutu Żłobka,
- przestrzeganie niniejszego Regulaminu,
- terminowe uiszczanie opłat za żłobek oraz opłat dodatkowych wynikających np. z dłuższego pobytu dziecka,
- przyprowadzanie i odbieranie dziecka ze Żłobka przez rodziców/prawnych opiekunów lub upoważnioną przez nich pełnoletnią osobę zapewniającą dziecku pełne bezpieczeństwo,
- informowanie o przyczynach nieobecności dziecka w Żłobku.
- Rodzice mają obowiązek poinformowania na piśmie Kierownika Żłobka o swojej
czasowej nieobecności lub wyjeździe i ustanowionym pełnomocnictwie w sprawowaniu opieki nad dzieckiem przez osoby trzecie. - Rodzice/opiekunowie prawni dziecka zobowiązani są do zapoznawania się z treścią zarządzeń, ogłoszeń i komunikatów Kierownika Żłobka.
- Rodzice/opiekunowie prawni dziecka zobowiązani są do przestrzegania doraźnych ustaleń organizacyjnych Kierownika Żłobka i stosowania się do nich.
§ 15
Rodzice maja prawo do:
- Uzyskiwania na bieżąco rzetelnej informacji na temat swojego dziecka.
- Uzyskiwania porad i wskazówek od opiekunów w rozpoznawaniu przyczyn i trudności wychowawczych oraz doborze metod udzielania dziecku pomocy.
- Wyrażania i przekazywania Opiekunom i Kierownikowi Żłobka wniosków z obserwacji pracy Żłobka.
- Wyrażania i przekazywania opinii na temat pracy Żłobka organowi prowadzącemu i sprawującemu nadzór, o przekazywanych sprawach powinien być każdorazowo poinformowany Kierownik Żłobka.
- Rodzice dziecka mogą włączać się w organizację imprez okolicznościowych.
Rozdział VI
Postanowienia końcowe
§ 16
Kierownik Żłobka obowiązany jest udostępnić każdemu Regulamin Organizacyjny Żłobka.
§ 17
Integralną część niniejszego Regulaminu stanowią:
- Wzór umowy na świadczenie usług.
- Karta przyjęcia.
- Statut Żłobka.
§ 18
Zmiany niniejszego Regulaminu dokonywane są w sposób właściwy dla jego nadania. Zastrzegamy sobie możliwość zmiany zapisów w regulaminie, o których rodzice/opiekunowie prawni dziecka zostaną poinformowani osobiście i na tablicy ogłoszeń.
Załącznik nr 1 do Regulaminu Organizacyjnego
OGÓLNY ZAKRES OBOWIĄZKÓW PRACOWNIKÓW ŻŁOBKA
Do zakresu obowiązków wszystkich pracowników Żłobka „ Wesoły Zakątek” należy:
§ 1
Obowiązki wynikające z art. 100 Kodeksu Pracy:
- Pracownik jest zobowiązany wykonać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę.
- Pracownik jest zobowiązany w szczególności:
- przestrzegać czasu pracy ustalonego w zakładzie pracy,
- przestrzegać regulaminu pracy i ustalonego w zakładzie pracy porządku,
- przestrzegać przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów przeciwpożarowych,
- dbać o dobro zakładu pracy, chronić jego mienie oraz zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę,
- przestrzegać tajemnicy określonej w odrębnych przepisach,
- przestrzegać w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego.
§ 2
Obowiązki wynikające z art.. 211 Kodeksu pracy:
- Przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest podstawowym obowiązkiem pracownika.
- W szczególności pracownik jest obowiązany:
- znać przepisy i zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, brać udział w szkoleniu i instruktażu z tego zakresu oraz poddawać się wymaganym egzaminom sprawdzającym,
- wykonywać pracę w sposób zgodny z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz stosować się do wydawanych w tym zakresie poleceń i wskazówek przełożonych,
- dbać o należyty stan maszyn, urządzeń i sprzętu oraz porządek i ład w miejscu pracy,
- stosować środki ochrony zbiorowej, a także używać przydzielonych środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, zgodnie z ich przeznaczeniem,
- poddawać się wstępnym, okresowym i kontrolnym oraz innym zalecanym badaniom lekarskim i stosować się do wskazań lekarskich,
- niezwłocznie zawiadomić przełożonego o zauważonych w zakładzie pracy wypadku albo zagrożenia życia lub zdrowia ludzkiego oraz ostrzec współpracowników, a także inne osoby znajdujące się w rejonie zagrożenia, o grożącym ich niebezpieczeństwie,
- współdziałać z pracodawcą i przełożonymi w wypełnianiu obowiązków dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.
< Wstecz